Kako olakšati sezonu viroza – djetetu i sebi?

Kako olakšati sezonu viroza – djetetu i sebi?

Roditeljima, osobito onima s više djece, čini se kako sezona virusa i prehlada traje čitavu godinu i uzima pauzu samo za vrijeme ljetnih praznika.

Pa iako je to u jednu ruku točno, vrijeme od prosinca do ožujka osobito je izazovno. Naime, uz sve klasične vrtićke i školske viroze dolazi i sezona gripe pa se čini kako ove mjesece provodimo u začaranom krugu temperatura, šmrkavih nosića i upaljenog grla.

Podizanje imuniteta

Zatvoreni prostori, topao i suh zrak zbog grijanja i, naravno, dječji imunitet koji još uvijek nije u potpunosti razvijen „dobitna su kombinacija“ zbog koje svakih nekoliko dana u naše domove dolaze neželjeni gosti – viroze.

Ipak, kao roditelji uvijek možemo poduzeti preventivne mjere s kojima ćemo pojačati imunitet djece, ali i u pričuvi imati saveznike koji će olakšati simptome onda kad se dijete ipak razboli.

Jedan od prvih koraka kako pomoći u jačanju imuniteta svakako je prehrana. Nutritivno bogati obroci kojima će dominirati povrće, meso i riba vrlo su važni, a voćne užine dodatno će pomoći u prirodnom unosu vitamina. Svjesni smo da brojna djeca nisu oduševljena idejom zdrave prehrane te da će je na sve moguće načine pokušati izbjeći, no, uz metodu pokušaja i promašaja, sigurno ćete pronaći namirnice koje će dijete pojesti.

Adekvatna odjeća i obuća još su jedan od načina kako dijete zaštitit od pada imuniteta i pojave viroza. Velika razlika u vanjskoj temperaturi i onoj u grijanim prostorima uvelike mogu utjecati na pad imuniteta, osobito kod djece. Zato će slojevito odijevanje za odlazak u vrtić biti od velike pomoći da maksimalno izbjegnete pregrijavanje ili pothlađivanje djeteta.

Olakšavanje simptoma

Naravno, čak i uz sve poduzete korake za podizanje imuniteta, potpuna obrana od virusa nikad nije zagarantirana. No, zato uvijek uz sebe trebamo imati saveznike koji će olakšati simptome naših najmlađih i na taj način pomoći u što bržem oporavku

Toplomjer

Osnova kućne ljekarne svakako su toplomjer i sredstva za snižavanje temperature primjerena dječjoj dobi. Odabir modela toplomjera ovisit će najviše o vašim obiteljskim navikama i djetetu. Za bebe koje ne mogu biti u potpunosti mirne dok im se temperatura mjeri klasični toplomjerom najbolji izbor bit će beskontaktni toplomjeri. Osim toga, omogućit će vam da u svega nekoliko sekundi izmjerite temperaturu djetetu koje spava.

Aspirator

Začepljen nosić stvara velike probleme zato bi bilo dobro da u pričuvi imamo aspirator koji će, u suradnji s fiziološkom otopinom i kapljicama za nos (ako fiziološka nije dovoljna) učinkovito riješiti začepljeni nosić u svega nekoliko minuta. Kao i kod toplomjera, postoji nekoliko različitih modela aspiratora. Maleni ručni aspiratori koje roditelj kontrolira pritiskom bit će najbolje rješenje za bebe koje se boje zvuka usisavača. Klasičan aspirator koji se spaja na usisavač vjerojatno je najučinkovitiji način uklanjanja začepljenja, ali njegova upotreba nije uvijek moguća. Ako često na dulje izbivate iz kuće s djetetom, provjerite odgovara li vam električni prijenosni aspirator koji će vam uvijek moći biti pri ruci.

Inhalator

Jednom kad grlo zapecka i krene suhi kašalj, najbolji pomoćnik bit će inhalator. Uloga inhalatora je ovlaživanje dišnih puteva što će sluz učiniti rjeđom i olakšati djetetu iskašljavanje. Za inhaliranje je najbolje koristiti fiziološku otopinu ili hipertoničnu otopinu na bazi morske vode, no postoje i lijekovi koji se mogu dodati u jednu od ovih otopina kako bi učinak inhaliranja bio još jači. Ipak, za njihovo se korištenje obavezno morate posavjetovati s pedijatrom.

I kod inhalatora postoje različiti modeli među kojima je potrebno pronaći idealan za vaše dijete. Postoje opcije koje imaju samo usnik i služe za inhaliranje na usta, a postoje i opcije s maskom kod kojih se dijete inhalira i kroz usta i kroz nos. U slučaju da je riječ o bebi ili djetetu koje ne reagira dobro ni na jednu od ovih opcija, za inhaliranje možete kreirati i improvizirani šator od tetra pelene ili manje plahte ispod kojeg ćete staviti cijev inhalatora. Tako će se dijete za vrijeme inhalacije odmarati na miru i neće niti znati da inhalira.

Ovlaživanje prostora

Kako smo napomenuli na početku, topao i suh zrak uvelike utječe na prijenos virusa. Osim toga, suh zrak dodatno iritira dišne puteve što je osobito nezgodno kad viroza već nastupi. Zato bi bilo dobro, pogotovo ako je dijete još malo, da u prostoriji u kojoj najviše boravi imate postavljen ovlaživač zraka koji će osigurati da je relativna vlažnost zraka između 50% i 60%. Ipak, ovlaživač zraka ne može zamijeniti svjež zrak, zato je važno nekoliko puta dnevno dobro provjetriti prostor, osobito kad je netko od članova obitelji bolestan.